Kiedyś wystarczyło mieć oprogramowanie, w którym automatyzowaliśmy żmudne zadania takie jak np. tworzenie profili i przekrojów poprzecznych. Dzisiaj w erze krótkich terminów wykonania projektów, współpracy z wykonawcami przy zadaniach projektuj-wybuduj liczy się umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się wytyczne w projekcie lub nowo pozyskane dane.
Projektant potrzebuje narzędzi, w których projektuje obiektowo: nie stawia kresek tylko wskazuje miejsca położenia np. kanalizacji, nie rysuje warstwic tylko je wyświetla na podstawie powierzchni utworzonej po korytarzu np. drogi wygenerowanym z inteligentnej osi, profilu i przekroju konstrukcyjnego itp. Jeżeli takie obiekty są dynamicznie powiązane, zmiany np. przebiegu kanalizacji, automatycznie są widoczne w widoku przekrojów poprzecznych.
Wykorzystanie takiego oprogramowania pozwala nawet przy dużych zmianach w projekcie relatywnie szybko go poprawić, co przy metodach tradycyjnych rysowania projektów nierzadko implikuje nakłady pracy zbliżone do tworzenia projektu od nowa.
Podobna kwestia dotyczy również planowania czy wariantowych koncepcji. Zamiast tracić czas na wyciąganie map z ośrodka, posiadając odpowiednie oprogramowanie możemy podłączyć się przez serwisy GIS do danych rastrowych i wektorowych, które możemy analogicznie jak mapę wektorową wykorzystać jako podkład.
Jest jeszcze dodatkowy aspekt dotyczący integracji danych CAD i GIS. Coraz więcej zmawiających wymaga od projektantów dostarczania wersji projektu w wybranych przez siebie formatach GIS. Żeby wydajnie spełnić takie wymaganie, projektanci potrzebują wspólnej platformy obsługującej dane CAD (np. dwg) oraz GIS (np. .shp).
Przypuśćmy, że musimy użyć starych map rastrowych. Są zrobione w układzie geodezyjnym 92, a opracowanie mamy oddać w układzie 2000. Czy musimy ręcznie ustawiać raster lub co gorsza rastry? Nie, możemy wykorzystać program do nadawania georeferencji i automatycznie podczytać taki raster z transformacja w locie do dowolnego innego układu współrzędnych. Jest to kolejna oszczędność czasu.
Wirtualizacja rzeczywistości istniejącej i projektowanej jest globalnym trendem. Ciągła popularność i rozwój takich serwisów jak Google Earth i Google Maps dobrze to obrazuje. Najbardziej rozwojowe technologie to te, pokazujące istniejącą i planowaną rzeczywistość w 3D, najlepiej na dowolnym urządzeniu przez serwis Internetowy.
Przeniesienie planów i projektów infrastrukturalnych w środowiska chmurowe stało się faktem w Ameryce, zachodniej Europie i krajach skandynawskich. Co jest przyczyną? Konieczność łatwej, wizualnie przejrzystej prezentacji zamierzeń projektowych w celu wygrywania zamówień oraz wymóg prostego sposobu śledzenia zaawansowania projektu przez zamawiających. To były bezpośrednie przyczyny powstania takich rozwiązań jak InfraWorks 360. Później zaczęło być jasne dla samych twórców opracowań, że podłączanie danych z projektów do środowiska chmurowego pomaga w ich wewnętrznych potrzebach koordynacji projektów lub analiz różnych wariantów planów.