Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Detalowanie i produkcja komponentów instalacji budowlanych dzięki współpracy oprogramowania Revit i CAMduct

Projektowanie budynków i budowli jest procesem bardzo złożonym i wymaga od projektanta, niezależnie od branży, wydania bardzo szerokiej dokumentacji. O ile do projektów koncepcyjnych i budowlanych istnieje bardzo dużo technik pracy oraz narzędzi w postaci oprogramowania kreślarskiego i kalkulatorów branżowych o różnym poziomie korelacji, o tyle tworzenie projektów wykonawczych, a w szczególności rysunków warsztatowych, często wymaga wykorzystania innych rozwiązań i modelowania szczegółów w osobnych programach od samego początku.

Ze względu na swoją szczegółowość i posiadane rysunki detali budowlanych konstrukcji i instalacji budynku, projekt wykonawczy wykorzystywany jest zarówno przez firmy budowlane jako podstawa do wykonywania prac i ukończenia budowy, jak i przez producentów komponentów instalacji.

Zgodnie z technologią BIM uszczegółowianie rysunków instalacji budowlanych określone jest standardem LOD (Level of Development), który podzielony jest na kilka poziomów. LOD 400 mówi, że elementy modelu przedstawione graficznie mają zawierać informacje na temat wielkości, kształtu, dokładnego położenia, wielkości szczegółów, informacje wykorzystywane w produkcji i montażu oraz określony system. Do projektu ma być dołączona również dokumentacja niegraficzna w postaci zestawień, legend, raportów.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do projektowania w technologii BIM jest oprogramowanie Autodesk® Revit®, które umożliwia koordynację międzybranżową na jednym modelu dzięki pracy współbieżnej. Pozwala to na zminimalizowanie kolizji i bardzo szybki przekaz informacji pomiędzy projektantami. Program posiada również pakiet funkcji, które ułatwiają wydawanie dokumentacji projektowej o dowolnym stopniu szczegółowości oraz przekazywanie danych do innych platform. Dzięki tym rozwiązaniom, stanowczo skraca się czas potrzebny na wykonanie projektu, co generuje duże oszczędności. Od wersji Revit MEP 2016, program pozwala również na płynną współpracę projektantów oraz konstruktorów i producentów komponentów instalacji budowlanych.

W programie pojawiła się funkcja, która umożliwia trasowanie instalacji za pomocą fabrykatów, ich modyfikację, tworzenie zestawień, a także eksportowanie komponentów bezpośrednio na produkcję. Powyższe narzędzie zostało mocno rozwinięte w Revit 2017, dzięki czemu tworzenie i modyfikacja instalacji zbudowanej z fabrykatów stała się jeszcze dokładniejsza, a wysoki poziom uszczegółowienia zgodny jest ze standardem LOD400. Dodatkowo, stworzoną instalację możemy doposażyć w systemy zawiesi i podpór. W przypadku projektowania wentylacji, wszystkie komponenty zawarte w naszym modelu, jesteśmy w stanie wysłać do oprogramowania CAMduct 2017 za pomocą jednego przycisku.

Sercem programu Autodesk® CAMduct® jest potężna baza sparametryzowanych elementów wchodzących w skład wszystkich instalacji budowlanych:

  • Instalacje wentylacyjne: kształtki, wentylatory, wieszaki, amortyzatory, centrale, tłumiki, skrzynki rozprężne
  • Instalacje elektryczne: szafy, rozdzielnice, rękawy pożarowe, gniazda elektryczne, przełączniki
  • Instalacje mechaniczne: siłowniki, kotły, bojlery, mierniki, pompy, separatory, tryskacze, odwadniacze, zawory
  • Instalacje sanitarne/wodno-kanalizacyjne: zawory powietrza, łączniki, kolektory, odpowietrzniki, itp.
  • Biblioteka części standardowych: wsporniki, płyty, kołnierze, teowniki, dwuteownik, kątownik.

Oprogramowanie CAMduct oprócz rozbudowanej bazy parametrycznych elementów instalacyjnych posiada wbudowanego CAM’a, który pozwala przejść przez cały proces przygotowania produkcji w/w elementów instalacyjnych.

Funkcjonalność oprogramowania CAMduct:

  • Automatyczny nesting
  • Automatyczne generowanie ścieżki cięcia oraz podgląd ruchów głowicy
  • Automatycznie generowany plik wykonawczy na maszynę
  • Baza arkuszy magazynowych: nowych i częściowo zużytych
  • Pełna technologia cięcia plazmowego, gazowego, laserowego