Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Adaptacja postprocesorów pod maszyny numeryczne CNC

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm z sektora małych oraz średnich przedsiębiorstw zaczyna stawiać na niezależność. Jednym z aspektów tej niezależności jest wdrożenie produkcji/wytwarzania potrzebnych detali już w firmach zamiast zamawiania ich u zewnętrznych droższych dostawców.

 

Aktualna sytuacja na rynku pozwala osiągnąć taką niezależność już przy bardzo małym wkładzie finansowym, gdyż jesteśmy w stanie nabyć używane centrum obróbcze CNC, które spełnia nasze oczekiwania za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych co w perspektywie czasu w porównaniu z seryjnym zamawianiem detali pozwala nam po pierwsze zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz daje nam pełną swobodę w projektowaniu oraz wytwarzaniu naszych detali.

 

Do wszystkiego brakuje tylko oprogramowania CAM jak Inventor CAM lub Fusion, współpracującego z naszą maszyną i już jesteśmy w stanie wytwarzać własne produkty w obrębie naszej firmy.

Do integracji takiego oprogramowania z maszyną numeryczną wymagany jest tzw. Postprocesor. Ale czym jest Postprocesor ? Patrząc na sprawę z najłatwiejszej perspektywy można powiedzieć, iż postprocesor jest swego rodzaju translatorem, który tłumaczy język programu CAM, w którym mamy zaprogramowane ścieżki obróbki na język naszej maszyny (G-code), dzięki któremu urządzenia wykona dokładnie zaplanowaną wcześniej obróbkę i będzie się zachowywać w taki sposób jaki sobie tego życzymy.

Autodesk wyszedł naprzeciw potrzebom takich przedsiębiorstw i udostępnił wszystkim użytkownikom za darmo open-sourcową bazę postprocesorów do wszystkich maszyn, do których kiedyś taki stworzyli, znajdą ją Państwo pod tym linkiem https://cam.autodesk.com/hsmposts.

Jednak mimo swoich ogromnych rozmiarów baza ta nie jest w stanie pokryć wszystkich maszyn obecnych na rynku.

Co robić w takim razie jeżeli maszyna, którą posiadam nie znajduje się na liście dostępnych postprocesorów?

Jednym z rozwiązań może być podjęcie się adaptacji postprocesora na własną rękę, gdyż fakt bycia open-source nam na to pozwala.

Niestety wiąże się to ze sporym ryzykiem, gdyż sam proces adaptacji wymaga dużej znajomości programowania oraz metodyki maszyn i w procesie własnoręcznego tworzenia postprocesora możemy doprowadzić do uszkodzenia naszej maszyny poprzez na przykład nieplanowaną kolizję wrzeciona ze stołem.

 

 

Drugim, zalecanym rozwiązaniem jest zlecenie integracji takiej maszyny, a tym samym przygotowania postprocesora profesjonalistom jakimi jesteśmy my.

 

Adaptacja postprocesora to dość złożony proces, a każda maszyna oraz każdy Klient ma swoje specyficzne wymagania. Skontaktuj się z nami aby uzyskać szczegółowe informacje oraz przedstawić swoje potrzeby naszym specjalistom. Do każdej potrzeby i każdego Klienta podchodzimy indywidualnie!

 

W firmie MAT mamy już na swojej liście przeprowadzone setki wdrożeń nowych jak i starszych maszyn numerycznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować pełną satysfakcję z oferowanych przez nas usług.
Przykładowe maszyny, z którymi w ostatnim czasie pracowaliśmy.

  • 5 osiowe centrum obróbcze DMG MORI – CMX 50 U ze sterowaniem Heidenhain 620
    https://pl.dmgmori.com/produkty/obrabiarki/frezowanie/frezowanie-5-osiowe/cmx-u/cmx-50-u
  • Tokarka numeryczna z napędzanymi narzędziami DMG MORI – CLX 350 Ze sterowowaniem SIMENS 840D
    https://pl.dmgmori.com/produkty/obrabiarki/toczenie/uniwersalna-obrobka-tokarska/clx/clx-350
  • 3 osiowe centrum obróbcze DMG MORI – CMX 1100 V ze sterowaniem Heidenhain 620
    https://en.dmgmori.com/products/machines/milling/vertical-milling/cmx-v/cmx-1100-v
  • 3 osiowa Frezarka numeryczna WAFO ze sterowaniem SIMENS 808D
Sprawdź wideo, w którym nasz pracownik modyfikuje postprocesor