Woodwork for Inventor to program, który automatyzuje proces projektowy od tworzenia szkieletu mebla, poprzez nadanie mu okuć meblarskich oraz materiałów, do przygotowania produkcji. Umożliwia także wygenerowanie list materiałowych i rysunków zawierających wszystkie niezbędne informacje dla osób zajmujących się produkcją montażem. Program dostępny jest do użytku również w języku polskim.
Proces projektowania mebla w Woodwork for Inventor można graficznie przedstawić w ten sposób:
Jednak tworzenie struktury mebli jest również dostępne w innych programach. Dziś projektantom zależy jednak głównie na możliwości tworzenia bibliotek okuć meblarskich, automatycznym generowaniu rysunków oraz list materiałowych ze wszystkimi danymi z projektu.
Program posiada bogatą bibliotekę materiałów używanych w branży meblarskie. Przypisane właściwości materiałowe nie tylko dają ładną wizualizację produktu, ale również dane do produkcji, które program generuje w BOM. Można nadpisywać materiały, tworzyć oznaczenia materiałów.
W programie nadajemy materiały główne:
Jeżeli potrzebujemy użyć innych materiałów niż te, które daje nam program to mamy możliwość dodawania swoich materiałów do biblioteki. Dodając taki materiał określamy jego kolor, oznaczenie koloru, producenta.
Z uwagi no to że branża meblarska charakteryzuje się dużą powtarzalnością program posiada specjalne biblioteki gotowych okuć meblarskich, ale również osobny projekt Component Library Edit w którym można tworzyć okucia pod wymagania swojej firmy. W skład wbudowanej biblioteki wchodzą:
Kluczem do tworzenia okuć jest umiejętność tworzenia inteligentnych części, ponieważ większość okuć wymaga różnorodności ze względu na wielkość.
Okucia mają zdefiniowane wiązania iMate, dzięki czemu wystarczy ustalić płaszczyzny w których mają się znajdować. Aby wstawić przykładowy uchwyt należy wskazać programowi:
Projektując przykładowy uchwyt ustalamy m.in. rozstaw i wielkość śrub, a gdy wstawimy go do zespołu generujemy otwory na bazie wstawionej części. Przyspiesza to proces tworzenia paneli. Chcąc zmienić typ lub rozmiar okucia wystarczy kliknąć opcję wyczyść a wszystkie otwory zostaną usunięte. Podczas generowania dokumentacji otwory program generuje tabelkę otworów w której określi współrzędne ich położenia oraz średnice. Używając modułu CAM program rozpoznaje otwory i generuje kod do wywiercenia ich.
Na podobniej zasadzie jak inteligentne części iPart wykorzystywane do tworzenia okuć, działają inteligentne komponenty iBox. Są to przygotowane wcześniej np. szuflady, które wstawione w wyznaczone miejsce dopasowują swój wymiar. Jest to pewnego rodzaju pre-made. Gdy występuje powtarzalność to zamiast czasochłonnego projektowania mebli, można składać je z gotowych bloków.
Po zakończonym projekcie generujemy zestawienie materiałów BOM, które zawiera informacje na temat każdego elementu projektu. W szczególności daje informacje na temat paneli ich wymiarów, materiałów. Dzieli materiały na te które są podawane w m3, m2, m oraz elementy liczone w sztukach. Sumuje także wszystkie materiały i komponenty, kontrolując w ten sposób koszt produktu na etapie projektu. Można wybrać szablon skoroszytu programu Microsoft Excel w zależności jakie zestawienie komponentów jest wymagane. Dostępne są osobne arkusze dla: części kompozytowych, płyt wielowarstwowych itd.
Zamiast rzutować, wymiarować, i opisywać poszczególne komponenty można skorzystać z generatora rysunków wykonawczych. Jest on przystosowany to kompletnego przedstawienia paneli wchodzących w skład mebla.
Dla każdego frontu, boku czy wieńca automatycznie tworzony jest osobny rysunek na wybranym przez użytkownika wcześniej szablonie. Zawiera dane takie jak: gabaryty komponentu, otworów z współrzędnymi i wymiarami czyli wymiary na podstawie których operator CNC pisze kod na obrabiarkę.
Nawet jeżeli korzystają z pakietu CAM to dokumentacja techniczna potrzebna jest do identyfikacji elementów oraz ich kontroli.
Jeżeli chodzi o samo w sobie kopiowanie to pojedyncze części ipt. możemy kopiować za pomocą Windows explorer a zespoły iam. funkcja spakuj i przenieś. Design Assistant pozwala na zmianę nazw poszczególnych plików zespołu nie tracąc połączeń pomiędzy nimi jednak trzeba zmieniać nazwę każdej części z osobna.
Istnieje taka funkcjonalność która służy do tworzenia projektu za pomocą innego projektu, ale znacznie wykracza poza zakres klasycznego kopiowania. Wyobraźmy sobie sytuację że projektant potrzebuje skopiować wszystkie elementy projektu o innych nazwach, wymiarach lub materiałach i potrzebuje zachować kontakt pomiędzy komponentami.
Zmiany wymiarów dokonuje oczywiście w pliku głównej części wielobryłowej zgodnie z zasadą parametryzacji projektu a zmiany materiałów w pliku zespołu natomiast zmiany nazw dokonuje się tworząc kopię z poziomu Assembly copier.
Pakiet Woodwork for Inventor with CAM poza funkcjonalnością przyspieszającą prace projektowe w branży meblarskiej posiada moduł CAM, którego wnosi wartość w warsztaty produkcyjne. Przejście z tradycyjnej pracy operatorów CNC polegającej na pisaniu kodu na obrabiarkę jest z czasem zastępowane wprowadzaniem technologii KOMPUTEROWEGO WSPOMAGANIA WYTWARZANIA, ang. Computer Aided Design (CAM). W przypadku branży meblarskiej CAM dotyczy głównie ploterów pracujących w trzech osiach, czasem jednak zdarza się potrzeba wycięcia elementów konstrukcji pod kątem ,,na ucios” lub wyfrezowania bardziej skomplikowanych kształtów.
Możliwość Inventora w temacie integracji z innymi systemami CAD pozwalają również na integrację Woodworka z tymi środowiskami. Można zaczytywać pliki m.in: STEP, IGES, SOLID WORKS, AutoCAD. Wystarczy przypisać materiał z meblarskiej biblioteki materiałów, aby program traktował element jako WOODWORK’owy. Jeżeli projektujesz meble w innym programie i nie planujesz zmian, a poszukujesz funkcjonalnego programu do wspomagania dobrą opcją jest sprawdzenie współpracy swojego środowiska projektowego w z pakietem Woodwork for Inventor with CAM.
Bazowanie to ustalenie punktu zerowego dla obróbki. Dzięki niemu możemy wprowadzać operacje obróbkowe względem konkretnego punktu w układzie współrzędnych. Odzwierciedla to ustawienie panelu na ploterze wycinającym zaprojektowane kształty. Możemy docelową formatkę lub formatkę z naddatkiem a także z pokryciem szerokich płaszczyzn.
Bazowanie to oczywiście nastawione jest na obróbkę detalu w jednym konkretnym ustawieniu. Operacje należy dobrać tak aby wiercenie otworów i frezowanie kieszeni odbyło się na początku a gabaryty elementu zostały wycięte na końcu, z uwagi na to że operacja wycinania panelu z formatki usuwa połączenie z materiałem trzymanym w imadle.
Nesting to funkcjonalność, która umożliwia zaplanowanie procesu wytwarzania paneli i z uwagi na ich rozmieszczenie względem siebie na formatce, z której są wycinane. W celu wycięcia wielu płyt w jednej operacji oraz minimalizacji rozkładu program tworzy rozkład i daje możliwość jego modyfikacji. Po takim procesie można przejść do generowania kodu NC i wczytać do maszyny optymalny proces obróbkowy.
Nesting dotyczy elementów wycinanych maszyną z wrzecionem wertykalnym. Przed wygenerowaniem nestingu możemy wybierać maszynę o zdefiniowanych parametrach.
Jeżeli w projekcie nadamy części paneli kierunek usłojenia pod kątem do krawędzi to nesting uwzględni to generując rozkład.
Na koniec program posiada możliwość generowania do Excela tabel z informacjami pomocnymi przy nestingu.
Prowadzimy szkolenia z obsługi programu Woodwork for Inventor na których uczymy jak pracować aby nakładka branżowa rzeczywiście przyspieszyła proces projektowy a dane o projekcie wysyłane na produkcję były kompletne a przede wszystkim generowały się same na bazie projektu.
Szkolenie może być specjalne dla potrzeb danego przedsiębiorstwa lub otwarte dla osób z różnych firm. Szkolenie dedykowane pozwala na wybór zakresu przez zamawiającego, wybór terminu i miejsca natomiast szkolenie otwarte pozwala na przykładach prostych standardowych mebli nauczyć się idei parametrycznego projektowania i używania branżowych generatorów.
Wdrożenie programu do firmy to osobna usługa polegająca na dostosowaniu szablonów generatora rysunków wykonawczych, szablonu BOM a także bibliotek materiałowych i bibliotek okuć meblarskich do potrzeb klienta. Wynika to z faktu iż producenci mebli korzystają z różnych rodzajów okuć i materiałów które nie koniecznie znajdują się w macierzystej bibliotece Woodwork.
Agenda szkolenia otwartego znajduje się na stronie: https://www.mat.net.pl/training/kurs-woodwork-for-inventor/ natomiast zainteresowanych szkoleniami dedykowanymi i wdrożeniami zapraszamy do kontaktu ustalenia zakresu i ceny.
Licencje Woodwork for Inventor jest licencjami wieczystymi.
Maitenance umożliwia aktualizację do nowszej wersji gdy taka się pojawi. Obecnie wykupienie maitenance’a teraz umożliwi aktualizację do wersji Woodwork for Inventor 14 a takiej można się spodziewać w roku 2023.
Z Jednej licencji można korzystać na jednym stanowisku jednak można komputer na inny (przepisać licencję)
Zakupując u nas program otrzymują Państwo wsparcie techniczne, możliwość konsultacji w temacie działania programu które szczególnie ważne jest na osób rozpoczynających pracę w tym programie a nie przeszli szkolenia.
Microsoft Windows 7, lub 8.1, lub 10
Autodesk Inventor Professional 2021, lub 2022 lub 2023 (Dla najnowszej wersji Woodwork for Inventor 13)
Processor 64-bitowy Intel lub AMD, 2GHz lub szybszy
Karta graficzna Microsoft Direct3D 10®, 11® lub nowsza
Woodwork for Inventor najlepiej sprawdza się w przypadku dużych mebli z płyt laminowanych, gdzie występują częste zmiany na etapie projektu. Autodesk Inventor, czyli program niezbędny do uruchomienia Woodworka jest dużą inwestycją, która opłaca się jeśli rzeczywiście projekty składają się z setek lub tysięcy elementów. Przykładem są projekty mebli do biurowców pod specjalne zamówienie.
Dla poszukujących CAD + CAM również opcją jest program Fusion 360, który nie jest dedykowanym rozwiązaniem dla branży meblarskiej, natomiast jest w niej używany w przypadku mniejszych przedsiębiorstw. Program ten pozwala zaprojektować mebel wraz z okuciami, stworzyć rysunki wykonawcze poszczególnych części, wygenerować kod NC na podstawie geometrii paneli (konturowanie, wiercenie, frezowanie kieszeni). Dodatkowo Fusion 360 posiada również moduł do tworzenia renderingu dzięki czemu oprócz zastosowań inżynierskich ma również zastosowanie marketingowe Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw tworzących mniej skomplikowane meble ale oprócz projektowania same zajmują się produkcją na ploterze. Wtedy mamy wytwarzanie w pełni zintegrowane z projektem.
Trzecie rozwiązanie wykorzystywane w branży meblarskiej którym się zajmujemy to SkechUp Pro. Jest to program do 3D, łatwy szybki w obsłudze dedykowany architektom, projektantom wnętrz oraz projektantom mebli. Program zyskuje przewagę gdy projekt mebla jest częścią większego projektu a mianowicie projektu wnętrza pomieszczenia.
Ciężko przyrównywać ze sobą te programy ponieważ mają troszkę inne zastosowanie oraz są z różnych półek cenowych.
Firmy projektujące meble mogą udostępniać modele swoich mebli architektom a zarazem zwiększyć szanse na wykorzystanie w projektach swoich produktów. Problem polega na tym, że programy używane w branży AEC często nie otwierają plików z programów do projektowania mebli.
Sam w sobie Inventor daje możliwość integracji ze środowiskiem Revit. Funkcja exportuj komponenty budowlane pozwala na zamianę plików iam. lub ipt na rfa.
Tworzenie rodziny programu Revit elementów wyposażenia pomieszczeń zaprojektowanych w zewnętrznych programach to jeden z kroków do przemysłu 4.0 którego jednym z założeń jest integracja środowisk projektowych.
Przedstawiony projekt pokoju to zaprojektowany przez architekta salon w którym wstawione są elementy wyposażenia wnętrza: krzesło, sofa i pewien mebel. Jest to model szafy, który został zaprojektowany w programie Woodwork for Inventor i wyeksportowany do formatu rfa.
Następnie architekt projektujący budynek i jego wnętrze wstawił ten model do projektu i umiejscowił w roku salonu.
Kolejnym krokiem usprawniającym współpracę architekta i projektanta mebli jest zastosowanie platformy CDE [Common Data Environment]. Jest platforma służąca do wymiany danych projektowych wewnątrz danego zespołu lub pomiędzy zespołami z rożnych branży tworzących wspólnie projekt.
Platformą CDE którą posiadamy w swojej ofercie jest Autodesk Construction Cloud (ACC).
Tworzenie inteligentnych części iPart w programie Inventor pozwala stworzyć z przygotowanego wcześniej modelu mebla całą bibliotekę różnych konfiguracji wymiarowych.
Podobnie jak w architekturze Druk 3D odgrywa również rolę w projektowaniu wnętrz oraz mebli. Branże te łączą się ze sobą, dlatego drukowanie modeli mebli jest atrakcyjne jeżeli mamy w planach wydrukować całe wnętrze pokoju lub budynku. Taki model oczywiście daje klientowi obraz jak będzie wyglądało jego mieszkanie ale jest jeszcze jedna kwestią, którą mało kto praktykuje. Drukując elementy wnętrza jako osobne wydruki projektant daje klientowi możliwość przesuwania elementów i szukania widoku jaki mu się spodoba. Taka elastyczność projektowania na pewno zaimponuje osobie która chce mieć swój wymarzony pokój.
Na naszej drukarce Zortrax M300 Plus realizujemy wydruki dla naszych klientów. To co jest jej zaletą w porównaniu do innych dostępnych na rynku do duże pole robocze 300mm x 300mm oraz dokładność (możliwość druku o grubości warstwy 0,09mm).
Przyjmiemy zamówienia na wydruki to jesteśmy w stanie również sami zaprojektować modele zgodnie z oczekiwaniami klienta. Posiadamy również w ofercie tego typu drukarki i inne.