Szacuje się, że nawet 90% wykonywanych na świecie analiz to analizy liniowe statyczne. Ich popularność wynika przede wszystkim z prostoty użytkowania oraz dostępności do solvera liniowego w większości komercyjnych programów CAD.
Analizy statyczne liniowe dają nam możliwość przeanalizowania większości problemów strukturalnych w zakresie stosowalności Prawa Hook’a (naprężenia proporcjonalne do odkształceń). Niestety analizy liniowe są nadużywane.
Inventor Nastran pozwoli nam na przeprowadzenie bardziej skomplikowanych analiz w momencie gdy sytuacja będzie tego wymagać.
Analizy nieliniowe pozwalają na włączenie do naszych symulacji zjawisk, których nie da się skutecznie analizować przy pomocy analiz liniowych. Można wyróżnić 3 podstawowe typy nieliniowości tj. nieliniowość geometryczną, nieliniowość materiałową oraz nieliniowy kontakt. Podstawowym założeniem analiz liniowych jest zasada małych przemieszczeń, w przypadku gdy zasada ta nie obowiązuje do czynienia mamy z nieliniowością geometryczną. Jeżeli chodzi o nieliniowość materiałową skorzystamy z niej w każdym przypadku, w którym odpowiedź przemieszczeniowa naszego elementu na wymuszenie nie będzie liniowa, czyli przede wszystkim po przekroczeniu granicy plastyczności dla materiałów sprężysto-plastycznych oraz w przypadku materiałów, które nie wykazują typowego zakresu liniowego np. materiałów hiperelastycznych. Nieliniowy kontakt to wszelkiego rodzaju zagadnienia kontaktowe, w których dochodzi do zmiany stanu kontaktu w czasie trwania analizy np. elementy na początku analizy nie są w kontakcie ale w wyniku działania siły jeden z elementów odkształca się na tyle mocno, że wchodzi w kontakt z r drugim elementem.
Analizy dynamiczne pozwalają na analizę układu podanego wymuszeniu w dziedzinie czasu. Dodatkowo w analizach dynamicznych program bierze pod uwagę siły bezwładności, które w wielu przypadkach są krytyczne dla wytrzymałości elementu.
Moduł do analiz zmęczeniowych w Inventor Nastran pozwala na badanie zarówno zjawisk zmęczenia nisko jak i wysoko cyklowego. Za każdym razem, gdy wiemy, że projektowany przez nas element będzie podawany cyklicznemu obciążeniu powinniśmy sprawdzić jego trwałość zmęczeniową.
Dzięki analizą termicznym możemy symulować zjawiska termiczne zarówno w zakresie liniowym
jak i nieliniowym.