Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

MAT Carpentry

Automatyczne zestawienie stolarki w Autodesk Revit: nowa nakładka z miniaturami obiektów zgodna z Polską Normą

Współczesne procesy projektowe wymagają innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią pracę architektów i projektantów. Nasz najnowsza nakładka na Revita, pozwalająca na automatyczne tworzenie zestawień stolarki (okien i drzwi) wraz z miniaturami, to narzędzie, które znacząco zwiększa efektywność pracy redukując do kilkudziesięciu sekund czas potrzebny na przygotowanie prawidłowej dokumentacji zgodnej z Polską Normą.

Czym jest nakładka na Revita MAT Carpentry?

Nakładka to dodatkowy moduł, który integruje się z Revitem, oferując funkcje automatyzujące proces zestawiania stolarki wraz z miniaturami. Jest to pierwsze automatyczne narzędzie w historii oferujące tę funkcjonalność użytkownikom Autodesk AEC Collection (AECC), lub jednocześnie Revita i AutoCAD-a.

MAT Carpentry

Do tej pory tworzenie poprawnej tabeli/legendy zestawieniowej zawierającej miniatury okien i drzwi było czasochłonnym, ręcznym procesem, który nawet wewnątrz pełnoprawnego narzędzia BIM, jakim jest Revit przerywał ciągłość tej technologii. Co za tym idzie, każda zmiana w projekcie dotycząca stolarki drzwiowo-okiennej powodowała konieczność ręcznej aktualizacji tabeli w legendzie, dodanie lub usunięcie widoku kreślarskiego oraz niezbędnych danych obiektu. Mimo wielu próśb polskich użytkowników obecna technologia Revita, oraz dostępne API nie umożliwia innej metody tworzenia tego zestawienia.

Dlatego programiści i inżynierowie MAT musieli działać „out of the box”.

Jak to działa?

Nakładka zbiera dane o stolarce do klasycznych zestawień Revita. Następnie bazując na widoku typu rodziny eksportuje miniatury oraz dane do tabeli AutoCADa. W trakcie tego procesu, podczas wykonywania miniatur przez nakładkę, będziemy poproszeni
o każdorazowe zaakceptowanie izolowania obiektu, a dokładniej tyle razy, ile unikalnych drzwi lub okien znajduje się w projekcie. API Revita nie zezwala na automatyzację tego etapu. Przy niewielkim projekcie to kilka-kilkanaście, a przy większym możemy założyć, że będzie to kilkadziesiąt do 100+ kliknięć.

W procesie zwrotnym następuje dodanie do projektu Revita pliku DWG z gotowym zestawieniem jako symbolem. Taki obiekt może zostać wstawiony na dowolny arkusz, możliwe jest również skalowanie tak wygenerowanej tabeli za pomocą panelu Właściwości.

Grafika 1: Wygląd wygenerowanej tabeli zestawieniowej dla okien

Wygląd wygenerowanej tabeli zestawieniowej dla okien

Aktualizacja tabeli po zmianach w projekcie

Ograniczenia Revita oraz jego API nie pozwalają na automatyczną aktualizację zestawienia. Po ważnych zmianach projektowych dotyczących rodzin/typów stolarki, ilości obiektów drzwi i okien, zmian w materiałach, wymiarach i danych opisowych uwzględnianych w zestawieniu, po prostu należy wygenerować je ponownie, a następnie umieścić na odpowiednim arkuszu. Zalecamy wykonanie aktualizacji pod koniec każdego dnia projektowego.

Grafika 2: Wygląd wygenerowanej tabeli zestawieniowej dla okien

Wygląd wygenerowanej tabeli zestawieniowej dla okien:

Podsumowanie, kluczowe funkcje:

  • Automatyczne generowanie zestawień stolarki
  • Współpraca z wszystkimi typami okien i drzwi
  • Wsparcie dla dokumentacji zgodnej z normami PN
  • Szybka aktualizacja danych w tabeli po zmianach w projekcie

 

Praca z nakładką, zobacz jakie to proste

 

Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły i stworzyć produkt dopasowany do Twoich wymagań

Oferujemy możliwość pełnego dostosowania naszych nakładek do indywidualnych potrzeb klientów. Bez względu na wymagania, jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać nakładki zgodne z Twoimi preferencjami, aby idealnie pasowały do Twojej wizji i oczekiwań.