Termin Instalacji przemysłowych czy instalacji technologicznych jest mocno rozbudowany. Różne gałęzie przemysłu potrzebują dedykowanych rozwiązań skrojonych na własne potrzeby.
Firma MAT Usługi Informatyczne na przestrzeni wielu lat doświadczeń, zbudowała portfolio produktów, z których dla każdej gałęzi przemysłu może powstać dedykowane rozwiązanie.
Jeśli mówimy o instalacjach przemysłowych, mamy na myśli projekt rurociągów technologicznych zawierających informację TAG (unikalny numer). Każdy technologiczny element użyty w takim projekcie musi posiadać taką informację, często nazywaną KKS. Możliwość dowolnej konfiguracji takiego systemu daje nam oprogramowanie AutoCAD Plant 3D. Głównym wyróżnikiem programu oprócz wspomnianego konfiguratora numeracji jest możliwość tworzenia dokumentacji ISO.
W rodzinie Autodesk to jedyny taki program, który generuje izometryki. Oczywiście dedykowany obszar katalogów i specyfikacji ułatwia nam zapanowanie nad elementami 3D używanymi do tworzenia modelu. Rozbudowany system raportowania pomoże nam stworzyć zestawienia materiałowe użytych podczas pracy elementów.
AutoCAD Plant 3D jako rdzeń instalacji przemysłowych ale co poza tym ?
Każda instalacja powinna posiadać dedykowany schemat P&ID, w rodzinie Autodesk jest dedykowane narzędzie AutoCAD P&ID. Program na bazie dobrze znanego AutoCAD posiada wbudowane biblioteki symboli z różnych norm. AutoCAD P&ID jest programem otwartym, zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby do istniejących już bibliotek dodać własne symbole czy własną numerację TAG.
AutoCAD Plant 3D jest bardzo dobrym modelerem rurociągów, zawiera również moduły urządzeń oraz konstrukcji stalowych. Każda instalacja bez tych elementów byłaby nieco okrojona. Moduły są, ale jeśli chcemy to zrobić na wyższym poziomie tzn. potrzebujemy wyprodukować dokumentację szczegółową dużo lepszym rozwiązaniem będą odpowiednio:
Konstrukcje stalowe – Autodesk Advance Steel
Urządzenia – Autodesk Inventor
Autodesk Advance Steel to oprogramowanie, w którym zaprojektujemy nawet najbardziej skomplikowaną konstrukcję stalową. Program ma wbudowane biblioteki możliwych połączeń oraz różne warianty połączęń np. belka-słup. Detalowanie tych połączeń jest dość intuicyjne, a najważniejsze plik wczytujemy do AutoCAD Plant 3D natywnie, i każda aktualizacja konstrukcji w Autodesk Advance Steel powoduje automatyczne odświeżenie w AutoCAD Plant 3D.
Jeśli nie jesteśmy pewni naszej konstrukcji i potrzebujemy wykonać obliczenia, z pomocą przyjdzie Robot Structural Analysis Professional.
Autodesk Inventor to najbardziej znany na rynku mechaniczny modeler 3D. Tworzone tam urządzenia czy części charakteryzują się bardzo dużą dokładnością. Współpraca jest jednokierunkowa, tzn. przygotowany w Autodesk Inventor element możemy za pomocą formatu .adsk wczytać do AutoCAD Plant 3D. Nie jest to zwyczajne wstawienie bloku, element wstawiamy z całą informacją pochodzącą z Autodesk Inventor, wcześniej zamodelowane króćce ich wymiar czy dane przechodzą do środowiska AutoCAD Plant 3D.
W ostatnim czasie wiele projektów jest okraszonych tajemniczym wyrażeniem BIM (Building Information Model). Czy są to projekty technologiczne czy budowlane. Jeśli chodzi o samą definicję to każdy z wymienionych wyżej programów wpisuje się w te definicję, bo każdy z nich zawiera informacje numeryczną o elementach używanych w projekcie. Generalnie przyjęło się w Polsce takie stwierdzenie, że BIM to Autodesk Revit, oczywiście jest to ogromne uproszczenie zagadnienia, natomiast sam program Autodesk Revit może nam znacząco pomóc przy tworzeniu projektu instalacji przemysłowych.
Autodesk Revit dzieli się na kilka modułów, o ile budynki architektoniczne nie występują w dużych ilościach to instalacje sanitarne czy elektryka już tak. Tych modułów nie znajdziemy w AutoCAD Plant 3D, natomiast występują w Autodesk Revit MEP. Program wzbogacony dodatkowo pakietem MagiCAD (jesteśmy jedynym i autoryzowanym przedstawicielem w Polsce) pomoże nam stworzyć instalację współistniejącą z rurociągami przemysłowymi.
Często pojawia się temat obliczeń wytrzymałościowych tworzonych rurociągów. AutoCAD Plant 3D jest w stanie wygenerować plik .pcf. Jest to tekstowy plik z pełną informacją o rurociągi. Plik taki obsługuje każdy program do obliczeń uznawany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Na koniec spinając wszystko klamrą warto wspomnieć o Autodesk Navisworks. Program to przeglądarka o największych możliwościach wczytywania różnych rozszerzeń w całej rodzinie Autodesk. Jeśli pracujemy z różnymi branżami, różnymi dostawcami oprogramowania to Autodesk Navisworks poradzi sobie z każdym formatem czy rozszerzeniem pliku. Najwyższa wersja ma w sobie moduł kolizji, nieocenioną pomoc przy zarządzaniu projektem.
Jako firma MAT Usługi Informatyczne mamy największą udokumentowaną listę wdrożonych klientów z branż:
Doświadczenie blisko 10 letnie w tym zakresie pozwala nam z całą pewnością stwierdzić, że podejmiemy się każdego tematu, każdego wdrożenia.
Wszystkie osoby odpowiadające za wdrożenia mają przeszłość projektową.
Wykonujemy także projekty przemysłowe na zlecenie.